Detail vinařství  >  Weingut Sutter – perla Weinviertelu
O vinařství

Weingut Sutter – perla Weinviertelu

Země:Rakousko 

Region: Weinviertel

Odkaz na stránky: http://www.weingut-sutter.comJsme “nové vinařství se starými kořeny”. Nově, protože se od chvíle, kdy se Doris nastěhovala, hodně změnilo a nastartovalo naše jasné zaměření na odrůdu Veltliner.

A to nás přivádí ke starým kořenům naší rodinné vinice. Leopoldův dědeček August byl prvním vinařem v Hohenwarthu, který lahvoval víno. S jeho Grüner Veltliner “Herrenberg” a jeho Blauer Burgunder byl zastoupen v nejlepších restauracích v zemi. Sledujeme jeho příklad a pokračujeme v jeho cestě.

FILOSOFIE VINAŘSTVÍ

To, co rozumíme naší filozofií, lze popsat několika slovy:

přirozené / blízké přírodě/ hospodaření na našich vinicích, zdrženlivost ve sklepě.

 

Opatrné prořezávání, kontrolované listové práce, opatrné ošetření révy vinné, vodní úspory a pouze ruční práce jsou pro nás samozřejmostí.

Ve sklepě zasahujeme co nejméně. Každé víno by se mělo vyvíjet individuálně, představovat svůj původ, a tak být jedinečné.

Po vína jsou uložena v ocelových nádržích nebo dřevěných sudech v našem přirozeně temperovaném sklepě, kde se nachází osm až deset stupňů.  Perfektní prostředí pro víno, které si odpočine a zvykne v lahvi.

TERROIR 

Místo Hohenwarth se nachází v jihozápadním Weinviertelu (cca 50km od Znojma ) a bylo poprvé písemně zmíněno kolem roku 1150 Již tehdy jsou zmínky o jeho vinařském potenciálu a to i pro celý region “Dreiländereck” Weinviertel – Wagram – Kamptal. Důvody jsou zřejmé:

Chudé, štěrkové půdy s vysokým obsahem vápna pradávného Dunaje /Ur-Donau/ a malé srážky, mají za následek hluboce zakořeněné vinice jsou hluboce zakořeně. Panonské podnebí s teplými dny, chladnými nocemi a stálým větrem z kopců Manhartsberg zaručuje aromatické víno s čerstvou kyselostí a jemným ovocem. Těchto jedinečných podmínek se snažíme využít  aby tyto charakteristiky vynikly v našich vínech


Vinice:

Hochstrass . Ried Hochstrass má svou hlubokou, dobře větranou, vodě propustnou štěrkovitou půdu a silně vápenitou povrchovou vrstvu písku a jílu, která je ideální pro zelený a červený Veltliner. Zvláštnost: Ve větších nadmořských výškách může být tento jižní svah poměrně větrný.

Laa: Poloha Laa je naše nejtradičnější, dříve Herrenberg. Dokonce i Leopoldův dědeček zde zasadil Grüner Veltliner. Jeho zvláštností jsou neobvyklé půdní podmínky: Dvě třetiny tvoří velmi suchá vrstva obsahující vápno a jednu třetina písečný štěrk. Na něm roste velmi typické víno, naše Weinviertel DAC Ried Laa.

 

Mühlweg: Na rovině asi 320 metrů n.m. zde rostou naše Pinoty. Hustá, jílovo sprašová půda dává koncentraci a sílu modrému Burgunderu. , Stálý vítr zajišťuje jemné, elegantní ovocnou chuť a jemnost

Hintaus: Toto místo je velmi slunné, velmi větrné. Ideální podmínky pro Červený Veltliner velmi dobře se mu daří na čisté štěrkové půdě překryté hnědozemí. O to více, že vysoký podíl vápna zajistí víno minerální a tvrdé. Mimochodem, tato vinice se v budoucnu bude nazývat Kellerberg.

Steinbruch: V lokalite Ried Steinbruch jsou GV a RV a Frührote doma. Kombinace písku, spraše na hlubokém štěrku a jemně svažité a před větrem chráněná poloha orientovaná na jihozápad je předurčena pro jemná a elegantní vína.

 Neubirg: I zde se cítí Grüner Veltliner dobře a s ním Zweigelt. Jjihovýchodní terasovitá lokalita chrání vinice od větru ze západu. Hustá, jílovo sprašová půda na štěrku zaručuje ovocné a kořenité víno.

Gartensteig : Riede Gartensteig leží na úrovni v jižní části města Hohenwarth ve výšce asi 360 metrů. Tady je téměř vždy lehký vítr, který zajišťuje dobré provětrávání vinice. V půdě dominuje štěrk, hnědá zemina a hlína. Zde, kromě odrůd Burgundska a Rivaner, naše Modrý portugal na roste až na 50 let staré vinné révy.


Odrůdy:

Odrůda Veltliner nás obzvlášť těší.  Červený Veltliner s jemným pikantním chutí se stal v Rakousku vzácným. S námi ve vinařství má velmi dobrou pověst, prostě ho milujeme!  Frührote Veltliner je zábavný zejména jako mladý, rozpoznatelný svou vůní připomínající hořké mandle a květy. A pak samozřejmě Grüner Veltliner. Vinařství ve Weinviertler bez Grüner Veltliner by nemohlo vůbec existovat. Máme čtyři různé styly Grüner Veltliner.

Náš sortiment je jasný a strukturovaný. S GUTSWEINEM zahajujeme prohlídky sklepa. Vítáme s ním hosty, jsou nekomplikované a plné čerstvosti. ORTSWEINY jdou o krok dále a ukáží své typické vlastnosti velmi sebejisté. Na vrcholu našeho sortimentu jsou jedinečná vinná vína LAGENWEINE, vysoce individuální.

Jak bychom nejlépe popsali naše vína? No, nemůžeme si pomoct myslet na tyto pojmy:

Minerální, dlouhotrvající, velmi suchá, typická v ročníku, výrazný terroir a upřímná

Weinviertel DAC – nezaměnitelný původ

“Districtus Austriae Controllatus”. Od roku 2003 existuje řízené rakouské značení původu a odrůdové typiky v Weinviertelu. Oblast vinic byla tedy první v Rakousku. A které víno charakterizuje Weinviertel lépe než Grüner Veltliner? !

Weinviertel DAC představuje klasický pikantní ovocný Grüner Veltliner s typickým “Pfefferlem”. Všechna vína předložená pro zkoušku DAC jsou slepě ochutnáni nezávislou komisí pro víno, pouze ty s typickým charakterem naší oblasti mohou být uváděny na trh jako “Weinviertel DAC”. Takže si opravdu můžete být jisti, že v něm je opravdu “Weinviertel DAC”.

]