Česká republika

Česká republika

Převážná část vinic se nachází na Jižní Moravě. Moravě patří více než 90% produkce vína. V Čechách máme dvě oblasti a to na Mělnicku a Litoměřicku, kde se nejvíce daří odrůdám Ryzlink rýnský a Rulandské modré.

Vinařská oblast MORAVA má výborné předpoklady pro tvorbu bílých vín se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti, které doplňuje látková plnost z moravských úrodných půd. Souhru vůní a chuti podtrhují svěží kyseliny povzbuzující k opětovnému doušku harmonického a pro jednotlivé podoblasti Moravy charakteristického vína. Také charakter červených vín se v poslední době mění pod vlivem uplatňování moderní technologie výroby, která jim dodává více vláčné jemnosti. Vinařská oblast Morava se dělí do čtyř vinařských podoblastí: Mikulovsko, Znojemsko, VelkoPavlovicko, Slovácko. K nejoblíbenějším odrůdám patří Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé. Z modrých odrůd jsou oblíbené a nejvíce zastoupené Svatovavřinecké, Frankovka a Zweigeltrebe.

Mikulovská podoblast

Mikulovská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Mikulovskou vinařskou podoblast charakterizují vápencové elevace Pavlovských vrchů. Na jejich úbočích a v širším okolí jsou rozšířeny vápenité jíly, písky i mohutné sprašové návěje. Srdcem je oblast Pálavy s obcemi Bavory, Klentnice, Popice, Perná, Novosedly, Pavlov a další. Druhová škála vín je velice rozmanitá, nejrozšířenější jsou Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Pálava…

Znojemská podoblast

Znojemsko leží v dešťovém stínu Českomoravské vrchoviny tvořené prahorními útvary, jejichž výběžky daly na mnohých místech, hlavně v severní části, vzniknout kamenitým půdám význačným pro pěstování Ryzlinku rýnského, Veltlínského zeleného a v okolí Dolních Kounic i pro pěstování modrých odrůd, hlavně Frankovky.

Mezi nevyhlášenější obce této podoblasti patří Lechovice, Nový Šaldorf, Vrbovec…

Velkopavlovická podoblast

V centrální části Velkopavlovické podoblasti se nacházejí půdy na vápenitých jílech, slínech, pískovcích a slepencích. Tady kralují hlavně modré odrůdy (např.Rulandské modré, André), které tu jsou vysazeny na půdách s vysokým obsahem hořčíku. Takové viniční tratě se táhnou od kdysi hlavního střediska oblasti – města Hustopečí, přes Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbici a Kobylí do města s největší rozlohou vinic v katastru obce – do Velkých Bílovic. Významným historickým vinařským centrem podoblasti jsou Čejkovice s gotickou tvrzí a rozsáhlým sklepením, které tu vybudovali v roce 1232 Templáři.

Slovácká podoblast

Slovácko leží na jihovýchodě Moravy a má velmi různorodé přírodní podmínky. Na jihu Slovácka to je krajina zvaná Podluží, kde většina vinařských obcí leží v údolnici řeky Moravy, kudy vanou ochlazující severovýchodní větry. Příhodná stanoviště pro vinice jsou na úbočích terénního zlomu nad říčkou Kyjovkou nebo na výše položených rovinatých pozemcích s lehkou půdou. Nízká nadmořská výška a lehká půda stupňují intenzitu letních teplot, takže se dosahují vína s výrazným odrůdovým charakterem. Mezi nejznámější vinařské obce patří Bzenec, Hovorany, Šardice, Dubňany…

Nejrozšířenější odrůdy jsou Rýnský ryzlink, Rulandské bílé, Muškát moravský, z červených pak Rulandské modré či Cabernet Moravia

u3Deci.cz » Naše nabídka » Vinný lístek » Česká republika