Francie

Francie

Francie byla a je zemí, udávající směr v pěstování vína. Francouzská vína jsou považována za nejlepší na světě, a toto tvrzení ctí i většina jejich konkurentů. V roce 1935 se Francie stala první zemí, která zavedla v celé zemi systém kontroly původu a kvality vín.

Různotvárnost je silnou stránkou francouzských vín – klima, množství a rozmanitost oblastí, druhů a typů vinné révy, spolu s různorodou půdou vytvářejí unikátní spektrum vín. Díky množství skvělých apelací je výběr vyráběných vín velice široký a nabízí milovníkům vín neustálá a velice příjemná překvapení.

Bordeaux

Oblast Bordeaux, se nachází v jihozápadní Francii okolo stejnojmenného města. Ústí řeky Garonny do Atlantského oceánu, je největší vinorodou oblastí Francie. Je považována za nejslavnější vinařskou oblast světa. Z Bordeaux pochází velká část všech kvalitních a vynikajících francouzských vín. Většina vín produkovaných v Bordeaux jsou cuvée, jejichž základem jsou odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc pro červená vína. Sauvignon Blanc, Sémillon a Muscadelle pro vína bílá. Podoblasti St. Emilion, Margaux, Pomerol, jsou opravdovými vinařskými legendami.

Bourgogne

Bourgogne (Burgundsko) je vinařský region ve východní Francii, v povodí řeky Saone. Milovníky vín je tento region považován za nejprestižnější oblast s bohatou historií. Špičkové viniční tratě se nacházejí ve vyšších polohách svahů s převážně vápencovým podložím, z nichž nejznámější jsou na úpatí tzv. zlatých svahů – Côte d'Or. Burgundská vína jsou vyráběná z odrůd Pinot Noir a Chardonnay.

Alsace

Kouzelné Alsasko se rozkládá v severovýchodní Francii mezi městy Štrasburk a Mulhouse. Je někdy neprávem opomíjené ačkoli produkuje zcela mimořádná bílá vína. Pohoří Vogézy, zachycuje velké množství srážek a tak tato oblast patří k nejsušším ve Francii. Geologické podloží je velice pestré i přes to, že se jedná o poměrně malou oblast. Označení AOC Alsace nese sedm odrůd: Pinot Blanc, Riesling, Pinot Gris, Gewurztraminer, Muscat, Sylvaner a Pinot Noir. Víno by zde mělo být plněno výhradně do speciálních lahví, tzv. alsaských fléten. tý obsahem zbytkového cukru.

Côtes du Rhône

Údolí Rhóny neboli Côtes du Rhône se rozprostírá po obou březích této řeky, začíná jižně od Lyonu a končí po 200 kilometrech u Avignonu. Tuto oblast lze rozdělit na dvě základní části, Severní Rhonu, kde najdeme především vinice strmé a úzké, rostoucí podél břehů, a Jižní Rhonu, která zahrnuje široké území, táhnoucí se podél toku řeky od města Montelimar do okolí Avignonu, od Masivu Mont du Ventoux a Alpes de Haute-Provence po pohoří Ardeche a Gard. Obě oblasti jsou velmi odlišné, co se týče stylu i charakteristiky vín, která produkují. Odrůdy většinou Grénache, Mourvédre a Syrah. Nalezneme zde však i skvělá bílá a růžová vína.

Champagne

Oblast Champagne se nachází na severovýchodě Francie, v těsném sousedství s Côte-d'Or. Hlavními centry oblasti jsou města Remeš (Reims) a Épernay. Vysoká nadmořská výška a průměrná roční teplota 10°C jsou důvodem poměrně živé kyselinky v hroznech, které jsou pak vhodné pro výrobu známých šumivých vín. Hrozny rostou převážně na křídovém podloží. Aby víno mohlo nést označení Champagne musí být samozřejmě vyrobeno z hroznů pocházejících pouze z této lokality a jedině z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier.

Languedoc-Roussillon

Oblast, která se rozkládá na pobřeží Středozemního moře od francouzských hranic se Španělskem až po region Provence. Se svými 2.800km2 vinic je jednoznačně největší vinařskou oblastí na světě. Pochází odtud celá třetina francouzské produkce vína. Nejznámější apelace v oblasti jsou Coteaux du Languedoc, Corbieres AOC, Faugeres, Minervois AOC.

Vallée de la Loire

Vinařská oblast Údolí Loiry (Vallée de la Loire) zahrnuje několik francouzských vinařských oblastí situovaných nejen podél řeky Loiry, od oblasti Muscadet na pobřeží Atlantiku až po regiony Sancerre a Pouilly-Fumé jihovýchodně od města Orléans. Vína této oblasti vykazují charakteristickou ovocnost, svěžest a mineralitu. Region proslavila zejména odrůda Sauvignon.