Itálie

Itálie

Itálie je proslavena svým vinařským uměním a je jedním z největších producentů vína na světě. Kvalitě vína přispívá především tradice stará tři tisíce let, rozmanitost odrůd a pestrá škála vín i oblastí.

V posledních letech šla kvalita italských vín prudce nahoru. Vinice nalezneme takřka na celém území, od Alp na severu až po samý jih Sicílie, rozsáhlé hory a podhůří poskytují rozmanité klimatické a půdní podmínky pro pěstování révy. Mezi nejznámější italské vinařské oblasti patří Toscana, Piemonte, Trentino Veneto, Abruzzo, Sicilie. V kombinací s italskou gastronomií a kulturou udává Itálie tón vinařskému světu.

Piemonte

Barolo a Barbaresco jsou opravdové pojmy pro každého milovníka červených vín. Vyrábí se z odrůdy Nebiollo, bílá vína pak Sauvignon, Chardonnay, Moscato d'Asti.

Valpolicella

Valpolicella DOC se nachází v provincii Verona, v severozápadní Itálii. V tomto regionu panuje většinou mírné podnebí, ovlivněné blízkostí jezera Lago di Garda a Jaderského moře. Místní klima ovlivňují též chladné větry od Alp. Vyrábí se zde vína "Valpolicella", "Recioto" a "Amarone". Hlavní odrůdy v oblasti jsou Corvina Veronese , Rondinella a Molinara.

Toscana

Toskánsko se nachází na severozápadě Itálie, na březích středozemního moře. Krásná krajina s bohatou historií a dvoutisíciletou tradicí pěstování vinné révy. Toskánsko má čtyři oblasti – Chianti, Montalcino, Montepulciano a Bolgheri. Brunello di Montalcino je opravdový skvost. Jedná se o jeden z nejbohatších regionů, pyšnících se nejlepšími vinicemi, pro něž je typické červené víno. Nejznámější odrůdou toskánských vín je Sangiovese.

Sicilia

Kvalita vín z této oblasti se neustále zlepšuje a některá dosahují již špičkové úrovně, zejména z odrůdy Nero d'Avola.

Trentino

Zejména produkce bílých vín, převážně odrůd Riesling a Sauvignon. Z červených odrůd pak Pinot Nero a Merlot

Veneto

Friuli-Venezia Giulia – vinařská oblast v severovýchodní Itálii, sousedící s Rakouskem a Slovinskem. Pěstuje se zde přes 30 odrůd, z nichž nejznámější a nejdůležitější je místní odrůda Friulano.

Abruzzo

Jeden z nejkrásnějších regionů Itálie se nachází na druhé straně tzv. "kolena" Itálie mezi pobřežím Jaderského moře a hornatou krajinou připomínající Alpy. Ačkoliv se region Abruzzo příliš nevyskytuje ve slovní zásobě vínomilců, jelikož donedávna zde existovala pouze dvě vína nesoucí označení původu DOC (Montepulciano d'Abruzzo a Trebbiano d'Abruzzo, zatímco vinařská zóna Controguerra získala své označení DOC později), zaujímá páté místo v objemu produkce italských vín. Odrůda Montepulciano (pozor, nezaměňovat s toskánským Vino Nobile di Montepulciano, které je z odrůdy Sangiovese!) Z odrůdy Trebbiano se produkují bílá vína, která se zase vhodně snoubí s pokrmy z mořských plodů.