Německo

Německo

Německo je hlavně zemí bílého vína. Místní klimatické podmínky nabízejí velmi chladné prostředí, což dává vzniknout velmi jemným a charakterním vínům. Na jeho území začali pěstovat révu již před dvěma tisíciletími Římané.

Kolébkou německého vinařství je údolí Rýna a Mosely. Jedná se o jednu z nejsevernějších vinařských oblastí Evropy.

Dnes mají ve vinařském světě určitá německá vína pro svoji jedinečnost a nenapodobitelnost ten nejlepší zvuk. Převažuje produkce velmi kvalitních bílých vín, vyhlášený je především Riesling. V Německu se pěstuje vinná réva ve 13 regionech, rozlohou vinic je na prvním místě Porýní-Hesensko, následuje Pfalc, Baden, Württembersko, Mosela a další.

Mosel

Region Mosel je nejstarší vinařskou oblastí Německa. Dlouhé lány vinohradů se táhnou od břehu řeky Mosely až vysoko do přilehlých břidlicových svahů. Místní vína se proslavila především díky pikantní kyselince a velmi nízkému obsahu alkoholu. Nejdůležitější odrůdou je bezesporu Ryzlink rýnský, který je dokonce považován za nejlepší bílé víno na světě. Půdní podmínky jsou zde pro něj ideální, moselské ryzlinky vynikají nejen ovocností, ale především skvělou mineralitou. Regionální specialitou je pak odrůda Elbling. Pěstují se zde i další odrůdy, jako Müller-Thurgau, Burgundské bílé a Pinot Noir. Za největší poklad místní produkce jsou považována vína zvaná Goldkapsel. Tento přívlastek značí přísnou selekci hroznů napadených ušlechtilou plísní botrytis

Rheinhessen

Jasnou jedničkou pro víno z Rheinhessen je Riesling neboli Ryzlink rýnský, který překvapuje svým minerálním a harmonickým projevem. Rheinhessen je největší německý vinařský region s téměř 26 000 hektary. Další odrůdy, které se ve velké míře v oblasti pěstují jsou Silvaner a Dornfelder.

Pfalz

Projev vína z Pfalze nejvíce připomíná alsaský Ryzlink. Petrolejové tóny a vysoký podíl ovocnosti jsou charakteristickým rysem pro falcké víno. V oblasti Pfalz, dříve nazývané také Rheinpfalz, se daří i dalším odrůdám, jako Dornfelder či Müller-Thurgau.

Rheingau

Rheingau je překrásná oblast nacházející se ve středním Německu. Je součástí spolkové země Hesensko. Do Rheingau láká návštěvníky zajímavá historie, množství památek, krásná příroda, ale především nejlepší evropská a světová vína, která dozrávají na slunných svazích v údolí řeky Rýn. Podél Rýna se táhne souvislý, více jak 40 km, dlouhý pás vinic od mírného sklonu až po prudké nedostupné svahy rozprostírající se přímo na březích řeky. Jde o téměř 3100 hektarů vinic, z nichž na červené sorty zbylo pouze 250 hektarů. Tuto výjimku tvoří hlavně břidlicové a kvarcitové strmé svahy městečka Assmannshausen, které se proslavilo svým věhlasným Spätburgunder.

Baden

Bádensko je nejjižnějším německým vinařským regionem. Víno z Bádenska představují hlavně dvě odrůdy – Müller Thurgau a Riesling. Nejsou to ale jenom bílá bádenská vína,která zde můžete ochutnat. Velký potenciál nabízí i svým původem burgundská odrůda-Pinot Noir. Jednou z nejznámnějších a nejstarších lokalit pěstování vína je městečko Durbach.