Rakousko

Rakousko

Rakousko patří mezi regiony, které se mohou pyšnit velmi dlouhou vinařskou historií. Může stavět na velmi dlouhé rodinné tradici rakouského vinařství. Odrůdy zde pěstované jsou nám blízké a zrovna tak je blízko i do těch nejvyhlášenějších rakouských vinařských oblastí jako je Kamptal a Burgenland či Wachau.

Největší oblastí Rakouska jsou Dolní Rakousy, které se dělí na 8 podoblastí. Dalšími oblastmi jsou Burgenland, sousedící s Maďarskem, Steiermark, Vídeň a pár drobných území ležících mimo vinařské regiony. V Rakousku se vyrábí hlavně jednoodrůdová vína. Vzhledem k chladnějšímu podnebí se zde vinaři specializují hlavně na vína bílá. Najdeme zde však i velmi povedená červená vína z odrůd Zweigelt, Blaufränkisch nebo Blau Burgunder. Nejznámější a nejrozšířenější bílou odrůdou je zde Grüner Veltliner. Na něj jsou také Rakušané patřičně hrdí.

Burgenland

Kolébka rakouského vína je nejvýchodnějším regionem s nejteplejším klimatem . Nalézá se v okolí stepního jezera Neusiedlersee (Neziderské jezero) a dále pak na jih podle rakousko-maďarské hranice najdeme vinařskou oblast Burgenland. Zdejší vinařský svět významně ovlivňuje několik faktorů. Je to především teplé panonské klima proudící z maďarských rovin. Vlhkost přichází z velké vodní plochy jezera a dalším významným faktorem je vápenné podloží regionu. Tyto ideální podmínky dávají předpoklad pro pěstování modrých odrůd, zejména Zweigeltu a Blaufränkisch (Frankovky), ale i odrůd burgundských.

Wachau

Patří mezi nejslavnější vinařský region Rakouska. Úzké údolí kolem Dunaje mezi městy Melk a Krems je oblastí, kde se na kamenných terasách v příkrých svazích rodí vyhlášený Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) a Riesling (Ryzlink rýnský). Vína zdejších producentů z nejlepších vinic dokážou zrát i desítky let. V údolí se používá tradiční kategorizace vín od nejlehčích vín – Steinfeder, přes svěží elegantní vína – Federspiel, až po plná a intenzivní vína s potenciálem zrání – Smaragd.

Kamptal

Toto údolí je pojmenované po řece Kamp a najdeme v něm městečko Langenlois, centrum místního vinařství. V tomto údolí najdete vinařství proslulá po celém světě. Mimořádné mikroklima a především podloží "miliony let mladé" jak uvádějí místní vinaři, to jsou ideální podmínky pro pěstování odrůd Grüner Veltliner, Riesling ale i zajímavý Pinot Noir. V oblasti je zaveden apelační systém DAC a DAC Reserve.