Španělsko

Španělsko

Španělsko hraje ve vinařském světě velmi důležitou roli a se svými 1,2 miliony hektarů je největším vinařským územím v Evropě. V množství produkce jej mírně předčí pouze Francie a Itálie, což je zapříčiněno větším podílem španělských vinic v kategorii DO s regulovanou výnosností.

Ještě před několika desítkami let to byla spíše kvantita nad kvalitou, která určovala hodnocení a všeobecné mínění o španělských vínech. Tato situace se však radikálně změnila a nástup velmi kvalitních vín z oblastí Rioja, Navarra, Penedes či Ribera del Duero významně pozvedl prestiž španělského vinařství. Dnes tato vína dávají nejlepší poměr ceny a kvality ve všech kategoriích.

Rioja

Je nejproslulejší vinařskou oblastí Španělska s apelací DOCa, známou po celém světě. Vína se tu vyrábí už od druhé poloviny devatenáctého století a jejich kvalita se stále drží na nejvyšší úrovni.

Navarra

Nachází se mezi Baskitskem, Riojou, Aragonií a Francií a je známá jako producent výborných červených vín, ale také jako evropsky věhlasný pěstitel ovoce a zeleniny nejvyšší kvality.

Ribera del Duero

Patří v současné době k jedním z nejvyhledávanějším vinařským oblastem ve Španělsku. Vína karmínové barvy, plné chuti a se spoustou čokoládových a ovocných tónů si již našla spoustu obdivovatelů a milovníků vín.

Penedés

Nachází se jihozápadně od Barcelony je vyhlášenou oblastí výrobců cavy (sekt).