Světová vína

Světová vína

V naší nabídce najdete i vína z Jihoafrické republiky, Chile, Argentiny, Nového Zélandu nebo Austrálie.

Jihoafrická republika

Jižní Afrika je podobně jako Amerika a Austrálie vyhledávanou a módní vinařskou zemí a její vína dnes dobývají svět. Tradici začali v sedmnáctém století holandští usedlíci, poté Francouzi a nakonec Britové, kteří jihoafrická vína exportovali do celého impéria. Většina vinařství je soustředěna do oblasti okolo Kapského Města a v každém regionu působí velké množství menších farem. Nejvýznamnějšími regiony jsou Stellenbosch, Paarl, Constantia, Robertson, Worcester, Swartland, Tulbagh a Durbanville. Nejvýznamnějšími odrůdami jsou Pinotage, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz. Velice kvalitní jsou bílá vína odrůd Sauvignon, Chenin Blanc.

Chile

Je to přibližně třicet let, co se Chile prosadilo jako země s vynikajícími podmínkami pro pěstování vín. Do nové vinařské oblasti začaly rychle proudit mohutné investice z celého světa (Mondavi, Rothschild, Torres a další). Dnes se tato dlouhá, úzká země na úpatí And nazývá výkladní skříní Jižní Ameriky a díky novým moderním technologiím a skvělým podmínkám produkuje vína světové třídy. Úspěch Chile byl navíc podtržen faktem, že bylo jedinou zemí, která díky přírodním podmínkám nebyla zasažena pohromou révokaze phyloxery. Životnost vinné révy je zde tedy několikanásobně delší. Z červených o odrůd dominují Cabernety, Syrahy, Merloty, Carmenére, z bílých pak Chardonnay a Sauvignon.

Argentina

Tato země z jižního cípu Ameriky je pátou největší vinařskou zemí světa. Podobně jako v sousední Chile je vinohradnictví silně ovlivněno Andami. Na čistém vzduchu a díky nutnému zavlažování průzračnou horskou vodou se zde velmi daří řadě odrůd. Tou nejslavnější a pro argentinské vinařství nejtypičtější je Malbec (zejména z oblasti Mendoza), který zde dává tmavá, nádherná, plná komplexní vína. Dalšími častými odrůdami jsou Bonarda, Cabernet Sauvignon, Merlot, Barbera a Syrah, z bílých je to Chardonnay, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc a místní speciální odrůda Torrontes.

Nový Zéland

Podobně jako další mimoevropské oblasti i Nový Zéland za posledních 20 let prožívá vinařský boom a velký zájem o svá vína. Nadvláda nasládlého Müller Thurgau skončila a od osmdesátých let zde dominují klasické francouzské odrůdy. Mimo Chardonnay, Cabernet Sauvignon a Pinot Noir je králem Nového Zélandu silný, okouzlující, expresivní a aromatický Sauvignon Blanc (zejména z oblasti Malrborough), který je vyrovnaným soupeřem francouzského Sancerre a jenž řada vinařů považuje za nejlepší na světě.

Austrálie

Poptávka po australském víně ve světě, stejně jako i v České republice a postupně i na Slovensku narůstá. Australské víno je vyhledáváno pro svou kvalitu, cenu (která je ve srovnání se stejně kvalitním vínem jiných proveniencí velmi konkurenceschopná), posloupnost ve výrobě a spolehlivost. Austrálie má vynikající přírodní klima a každý vinařský region Austrálie pěstuje hrozny, mající velmi snadno rozlišitelné a pro daný region charakteristické vlastnosti, které odrážejí bohatost a rozličnost půdy a klimatických vlivů. Australští výrobci vína neustále experimentují a vytvářejí nové vinné styly zdůrazňující komplexitu a hloubku chuti. Ikonou je Shiraz, dobrých kvalit dosahuje Cabernet. Typická bílá vína jsou odrůd Chardonnay a Semillon.

u3Deci.cz » Naše nabídka » Vinný lístek » Světová vína